Wydatki na realizację zadań z zakresu pomocy społecznej
Wydatki na realizację zadań z zakresu wspierania rodziny
Wydatki na bieżące utrzymanie GOPS
Wysokość wypłaconych świadczeń społecznych
Wysokość zrealizowanych zadań zleconych
Wysokość zrealizowanych
zadań własnych
W 2020 r. ze środków rządowego programu "Rodzina 500+" skorzystało 578 rodzin.
Na wskazany cel wydatkowano 5.769.391,70 zł.
Z kolei świadczenie "Dobry Start 300+" objęło 641 dzieci.
Całkowita kwota świadczenia wyniosła 192.300,00 zł.
Najczęściej występującym powodem korzystania z pomocy społecznej w Gminie Wielowieś w 2020 r. były długotrwała lub ciężka choroba, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych oraz niepełnosprawność. Należy przy tym zaznaczyć, że rodzina może korzystać z pomocy z powodu różnych przesłanek jednocześnie (ta sama rodzina może być ujęta w tabeli w pozycjach ubóstwo, bezrobocie i długotrwała lub ciężka choroba). Aby uzyskać pomoc ze strony GOPS rodzina lub osoba ubiegająca się o pomoc musi spełnić co najmniej dwie przesłanki tj. po pierwsze dochód osoby lub rodziny nie może przekroczyć kryterium ustawowego, po drugie musi wystąpić co najmniej jedna przesłanka, o której mowa w ustawie o pomocy społecznej.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. W 2020 r. najczęściej z usług ośrodka korzystały osoby długotrwale lub ciężko chore. Pomocą społeczną w 2020 r. objęto 73 rodziny tj. 158 osób w rodzinie. Świadczeniami pieniężnymi objęto 57 rodzin a niepieniężnymi 32 rodziny. Pracę socjalną świadczono wobec 94 rodzin.
Z analizy danych ośrodka wynika iż, zwiększają się problemy wychowawcze i rodzinne co powoduje coraz większą liczbę rodzin zarówno niewydolnych wychowawczo jak i nie spełniających podstawowych zadań jako rodzica i rodziny. Nasilają się konflikty i nieporozumienia w rodzinie często kończące się założeniem procedury Niebieskiej Karty, rozwodem lub odejściem jednej ze stron od rodziny oraz późniejszym brakiem zainteresowania losem pozostałych członków rodziny. Współpracując z instytucjami na terenie gminy OPS stara się w sposób szybki i skuteczny zapobiegać sytuacjom niepożądanym.
Sumarycznie jednak na przestrzeni ostatniego roku zanotowano niewielkie zmiany w zakresie występowania dysfunkcji w środowiskach, które miały tendencje głównie malejące we wszystkich grupach. Wpływ na spadek dysfunkcji w rodzinach głównie był spowodowany sytuacją epidemiologiczną wywołaną COVID-19 , gdzie ośrodek zanotował spadek osób ubiegających się w tutejszym ośrodku o pomoc z obawy o zdrowie mimo przeprowadzanych w późniejszym czasie wywiadów wyłącznie telefonicznie.
Jednak największym problemem, który od lat nasila się sukcesywnie wydaje się być starzejące się społeczeństwo i brak osób młodych zobowiązanych do opieki nad osobami starszymi.
Terenem działania Ośrodek obejmuje 12 sołectw. Do wykonywania zadań obecnie zatrudnionych jest trzech pracowników socjalnych, asystent rodziny, opiekun w ośrodku pomocy społecznej (dział pomocy społecznej ) inspektor w dziale świadczeń rodzinnych, inspektor w dziale funduszu alimentacyjnego oraz dodatków mieszkaniowych i energetycznych oraz podinspektor do obsługi Kart Dużej Rodziny i świadczenia 500+, i programu „Dobry start" oraz kierownik ośrodka i sprzątaczka.
Gminny program wspierania rodziny na lata 2019-2021
Strategia rozwiązywania problemów społecznych na lata 2018-2026
Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii Gminy Wielowieś na 2020 rok
Gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2018-2022
Lokalny program osłonowy "Pomoc Gminy w formie dożywiania dla dzieci i młodzieży w szkole i przedszkolu" na lata 2019-2023