REALIZOWANE POLITYKI, PROGRAMY I STRATEGIE


Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2020 roku przez Gminę Wielowieś w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.


Spośród wielu uchwał Rady Gminy stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Strategię Rozwoju Gminy Wielowieś na lata 2014-2020, która jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju Gminy.


Istotna część zadań Wójta w 2020 roku związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programach dedykowanych konkretnym zadaniom własnym.



21


dokumentów i programów strategicznych Gminy były realizowanych w 2020 roku,




w tym:




5

z obszaru

ochrony środowiska

4

z obszaru

pomocy społecznej

3

o charakterze

ogólnym


4

z obszaru

ładu przestrzennego

1

z obszaru

gospodarki komunalnej

2

z obszaru

ochrony zdrowia

2

z obszaru

oświaty



-



-


Krótki opis realizacji

STRATEGIA ROZWOJU GMINY WIELOWIEŚ NA LATA 2014-2020

Strategia Rozwoju Gminy Wielowieś, to najważniejszy dokument programowy, w oparciu o który samorząd realizuje obowiązek prowadzenia polityki rozwoju lokalnego. Każdego roku realizowane są różne kierunki działania w ramach każdego z trzech obszarów strategicznych wyszczególnionych w Strategii Rozwoju Gminy Wielowieś na lata 2014- 2020. Poniżej przedstawiono ważniejsze działania zrealizowane w 2020 r.

Obszar strategiczny: I. PRZESTRZEŃ, INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO

Kierunek działania: Budowa, przebudowa i modernizacja sieci drogowych.

W ramach zeszłorocznego budżetu ujęto kontynuację zadań remontowo-inwestycyjnych poprawiających stan techniczny dróg gminnych jak i bezpieczeństwo ruchu. W 2020 roku wykonano następujące przedsięwzięcia w zakresie dróg gminnych:

  • Borowiany – przebudowa ulicy Pod Borem (poszerzenie istniejącej podbudowy z wykonaniem nawierzchni bitumicznej);

  • Błażejowice – droga wzdłuż stawu do posesji nr Wiejska 11 (wyrównanie istniejącej podbudowy z wykonaniem nawierzchni bitumicznej);

  • Świbie – przebudowa ulicy Parkowej na odcinku istniejącej zabudowy mieszkaniowej (wymiana podbudowy i istniejącej nawierzchni z płyt Jumbo na nawierzchnię bitumiczną wraz z podbudową), zadanie dofinansowane było z Funduszu Dróg Samorządowych;

  • Czarków (ul. Wiejska) – wykonanie renowacji podbudowy drogi dojazdowej do kompleksu działek budowlanych na odcinku około 770 m. b;

  • Czarków (ul. Spokojna) – wykonanie podbudowy drogi na odcinku, wzdłuż którego gmina sprzedała działki budowlane;

  • Wielowieś (ul. Kotków) – wykonano drogę polną o nawierzchni tłuczniowej długości 950 m.b. dofinansowaną z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.


Obszar strategiczny: II. KAPITAŁ LUDZKI

Kierunek działania: Poprawa warunków lokalowych i wyposażenia placówek edukacyjnych.

Szkoła Podstawowa w Świbiu:

  • wymiana oświetlenia w całej szkole w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Odnawialne źródła energii, poprawa efektywności energetycznej i modernizacja istniejących źródeł energii”;

  • projekt „ Rozwój przez edukację w Gminie Wielowieś ” - w ramach projektu zakupiono m.in.: pomoce dydaktyczne do zajęć rozwijających uzdolnienia "Młody naukowiec eksperymentuje", sprzęt multimedialny, oprogramowanie i pomoce dydaktyczne do zajęć rozwijających kompetencje matematyczno-informatyczne, z zastosowaniem TIK, oprogramowanie i materiały edukacyjne do zajęć dydaktyczno- wyrównawczych dla uczniów młodszych, pomoce dydaktyczne i materiały planistyczne do zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne niezbędne w przyszłości na rynku pracy u uczniów w wieku wczesnoszkolnym.

Szkoła Podstawowa w Wielowsi:

- ul. Szkolna 12a:

  • wymiana oświetlenia w całej szkole w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „ Odnawialne źródła energii, poprawa efektywności energetycznej i modernizacja istniejących źródeł energii”;

  • malowanie korytarzy;

  • cyklinowanie parkietu w jednej sali lekcyjnej;

  • wymiana płytek podłogowych w pomieszczeniu kuchni.

- ul. Zamkowa 24:

  • wymiana oświetlenia w całej szkole w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „ Odnawialne źródła energii, poprawa efektywności energetycznej i modernizacja istniejących źródeł energii”;

  • malowanie korytarzy;

  • remont sali historycznej;

  • remont sali lekcyjnej na potrzeby zielonej pracowni;

  • projekt „ Rozwój przez edukację w Gminie Wielowieś ” - w ramach projektu zakupiono m.in. pomoce dydaktyczne do zajęć dodatkowych z fizyki, pomoce dydaktyczne i książkowe do zajęć z języka włoskiego, zestaw aparatury i oprogramowania do prowadzenia zajęć terapeutycznych EEG Biofeedback wraz z wyposażeniem uzupełniającym, pomoce dydaktyczne książkowe oraz artykuły do zajęć doradztwa zawodowego, pomoce dydaktyczne i oprogramowanie do zajęć wyrównawczych z matematyki oraz rozwijających- koło matematyczne.

Przedszkole w Wielowsi:

  • wymiana wykładziny w 3 salach zajęć – łącznie 110 m², wykładzinę dywanową zastąpiono wykładziną PCV w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków do prowadzenia zajęć z dziećmi.

Przedszkole w Świbiu:

  • podpisana została umowa na budowę nowego Przedszkola w Świbiu, które docelowo ma zapewnić komfortowe warunki do realizacji zajęć z zakresu wychowania przedszkolnego dla 100 dzieci. Planowany koniec realizacji inwestycji zgodnie z zawartą umową to styczeń 2022 r.


Obszar strategiczny: III. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I KOOPERACJA

Kierunek działania: Promowanie oferty inwestycyjnej gminy.

W ramach promocji terenów inwestycyjnych Gmina Wielowieś współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, który jest administratorem bazy ofert inwestycyjnych invest-in-silesia.pl zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. Oferty inwestycyjne Gminy Wielowieś zostały zgłoszone w bazie invest-in-silesia.pl w celu pozostania większej ilości potencjalnych inwestorów oraz zachęcenia do zainwestowania na terenie Gminy. Dodatkowo informacje o przetargach na sprzedaż działek inwestycyjnych stanowiących własność Gminy Wielowieś są publikowane na stronie internetowej w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Wielowieś, wywieszane w siedzibie urzędu oraz zamieszczane w prasie.


PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA GMINY WIELOWIEŚ NA LATA 2020-2023 Z PERSPEKTYWĄ DO ROKU 2023

W 2020 roku, w ramach niniejszego programu, podjęto następujące działania:

  • zrealizowano przedsięwzięcia: odnawialne źródła energii, poprawa efektywności energetycznej i modernizacja istniejących źródeł energii zaopatrujących budynki użyteczności publicznej w Gminie Wielowieś: termomodernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi;

  • przygotowano niezbędną dokumentację oraz złożono wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć takich jak: modernizacja systemu wodociągowego w Gminie Wielowieś, termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbiu, kompleksowe unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest w Gminie Wielowieś - etap II, budowa oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną dla miejscowości Gajowice;

  • prowadzone były działania związane z edukacją ekologiczną (we współpracy z GOK);

  • realizowano programy związane z dofinansowaniem unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest, budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wymiany źródeł ciepła.


GMINNY PLAN USUWANIA AZBESTU Z TERENU GMINY WIELOWIEŚ

W 2020 roku pozyskano środki na ten cel z funduszy unijnych, z związku z powyższym nie udzielano na ten cen dofinansowań ze środków własnych.


PROGRAM GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ

Program Gospodarki Niskoemisyjnej to jeden z kluczowych dokumentów strategicznych Gminy, opisujący kierunki działań zmierzających do osiągnięcia efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W ramach realizacji Programu udzielono dofinansowania na wymianę niskoemisyjnych i nieekologicznych źródeł ciepła na nowe proekologiczne kotły gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub na biomasę.

W ramach zadania pn. "Odnowienie źródeł energii elektrycznej- poprawa efektywności energetycznej i modernizacja istniejących źródeł energii, zainstalowanych w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Wielowieś" wymieniono oprawy oświetleniowe i zainstalowano fotowoltaikę w trzech placówkach oświatowych Gminy Wielowieś. Łącznie wymieniono 701 szt. opraw oświetleniowych i zabudowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 25.4 kWp. W 2020 roku wykonano zadanie pn. "Termomodernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi, wykonanie wewnętrznej instalacji gazu".


PROJEKT ZAŁOŻEŃ DO PLANU ZAOPATRZENIA W CIEPŁO, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I PALIWA GAZOWE DLA GMINY WIELOWIEŚ NA LATA 2012-2027

Głównym celem projektu jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych przy jednoczesnym zachowaniu korzyści ekonomicznych, ekologicznych oraz społecznych wynikających z rozwoju energetycznego gminy oraz realizacja działań mających na celu efektywne jej wykorzystanie w zgodzie z warunkami środowiska naturalnego.

W ramach realizacji Projektu, w 2020 roku wykonano instalacje fotowoltaiczne wraz z odnowieniem źródeł energii elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej w Gminie. Wybudowano farmę wiatrową wraz z infrastrukturą zewnętrzną. Powstało 20 turbin wiatrowych o mocy 3,3 MW każda z nich, co daje 66 MW mocy łącznie. Energia przekazywana jest do wybudowanej w 2020 roku Podstacji Energetycznej 30/110 kV GPO . Energia elektryczna wyprodukowana przez Farmę Wiatrową przekazywana jest poprzez GPZ do sieci krajowej 110 kV.

Wykonano także projekt pn. "Budowa sieci oświetlenia ulicznego w miejscowości Czarków przy ul. Wiejskiej". Zgodnie z założeniami projektu dobudowanych zostanie 6 opraw oświetleniowych typu LED o mocy 30-50W.


GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI GMINY WIELOWIEŚ NA LATA 2020-2023

W ramach realizacji Uchwały nr XIII/116/2020 Rady Gminy Wielowieś z dnia 20 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Wielowieś na lata 2020-2023, przeprowadzono następujące działania:

  • w budynku pałacu przy ul. Głównej 1 w Wielowsi została wymieniona stolarka okienna oraz wyremontowane zostały drzwi wejściowe;

  • poddano termomodernizacji budynek przy ul. Głównej 47 w Wielowsi;

  • rozpoczęto prace koncepcyjne dotyczące budowy trasy rowerowej Wielowieś - Dąbrówka.


EWIDENCJA ZABYTKÓW

Zgodnie z Zarządzeniem nr 160/2019 Wójta Gminy Wielowieś z dnia 24 października 2019 r. w sprawie przyjęcia Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Wielowieś, w 2020 roku na bieżąco prowadzono ewidencję zabytków, w porozumieniu z WKOZ.


GMINNY PROGRAM WSPIERANIA RODZINY NA LATA 2019-2021

Program został przyjęty do realizacji Uchwałą Nr V/31/2019 Rady Gminy Wielowieś z dnia 14 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2019-2021.

Pierwszym i priorytetowym realizowanym celem Programu jest to, aby dziecko mogło rozwijać się w rodzinie naturalnej, biologicznej. Zawiera on propozycje skorelowanych działań, zarówno profilaktycznych, jak i zmniejszających skutki patologii, skierowanych do rodzin, które wymagają pomocy nie tylko materialnej, ale również specjalistycznej (np. psychologicznej, prawnej, pedagogicznej). Proponowane i realizowane działania mają za zadanie wesprzeć rodzinę z „grupy ryzyka”, w pełnieniu ich podstawowych funkcji, w myśl zasady, że w pierwszej kolejności wykorzystywane powinny być zasoby i możliwości własne rodziny.

Najważniejsze realizowane działania to:

  • edukowanie rodziców, poprzez dostarczenie im wiedzy o prawidłowościach lub nieprawidłowościach funkcjonowania rodziny i ich znaczenia dla rozwoju dziecka,- np. w roku2020 zorganizowano 2 spotkania dla rodziców: "Wzmocnienie kompetencji wychowawczych", "Jak radzić sobie ze złością swojego dziecka". Objęto asystenturą 13 rodzin niewydolnych wychowawczo.

  • wspieranie, m. in. poprzez poradnictwo specjalistyczne- np. poradnictwo psychologiczne w OPS 116 godzin dyżurów, GKRPA.

  • treningi umiejętności życiowych.

Drugim priorytetowym celem Programu był powrót dziecka z pieczy zastępczej do rodziny biologicznej. Podstawowym zadaniem do realizowania tego celu było inicjowanie działań niezbędnych do uregulowania sytuacji życiowej rodziny i umożliwienie powrotu dziecka do rodziny biologicznej. Rodziny, których dzieci opuszczają zastępcze formy opieki wymagają długoterminowego, systematycznego i specjalistycznego wsparcia w pełnieniu ról rodzicielskich. W ramach tych dwóch głównych celów wyznaczono 3 cele strategiczne a dla nich ustalono cele operacyjne i zadania za pomocą, których był realizowany powyższy program w roku 2020 r.


GMINNY PROGRAM WSPIERANIA EDUKACJI UZDOLNIONYCH UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MAJĄCYCH SIEDZIBĘ NA TERENIE GMINY WIELOWIEŚ

Program został przyjęty do realizacji Uchwałą Nr IX/75/2019 Rady Gminy Wielowieś z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół podstawowych mających siedzibę na terenie Gminy Wielowieś. Zakłada on tworzenie i rozwój ekonomicznych warunków edukacyjnych poprzez pomoc materialną udzielaną uzdolnionym uczniom. Program przeznaczony jest dla uczniów klas od czwartej do ósmej, uczęszczających do szkół mających siedzibę na terenie Gminy Wielowieś.

W dniu 10 lipca 2020 r. decyzją Wójta Gminy Wielowieś przyznano stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych mających siedzibę na terenie Gminy Wielowieś w łącznej kwocie 28.400,00 zł. Stypendium otrzymało 33 uczniów.


Grafika Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY WIELOWIEŚ

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielowieś to dokument scalający i ukierunkowujący działania związane z zagospodarowaniem przestrzeni na terenie Gminy. Ustalenia Studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

24 stycznia 2019 roku Rada Gminy Wielowieś podjęła Uchwałę nr IV/28/2019 o przystąpieniu do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Wielowieś. Podczas prac nad zmianą studium wyznaczono dwa terminy zbierania wniosków do zmiany studium ( pierwszy to maj 2019, drugi to styczeń 2020).


Logo Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielowsi

strategia rozwiązywania problemów społecznych na lata 2018-2026

Niniejszy dokument strategiczny został przyjęty do realizacji Uchwałą Nr III/11/2018 Rady Gminy Wielowieś z dnia 27 grudnia 2018 r. w sprawie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Wielowieś na lata 2018-2026. W 2020 roku opieką pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej objęto 158 osób z 73 rodzin. Podejmowano próby motywowania oraz pomocy podopiecznym w przezwyciężaniu ich trudnych sytuacji życiowych oraz umożliwiano im życie w warunkach godności człowieka. Podejmowano działania w zakresie pomocy w dożywianiu dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Program polityki zdrowotnej dotyczący szczepień profilaktycznych dzieci zamieszkałych na terenie gminy wielowieś przeciwko bakteriom meningokokowym grupy c na lata 2020-2024

Niniejszy program został przyjęty do realizacji Uchwałą nr XI/93/2019 Rady Gminy Wielowieś z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie przyjęcia Programu polityki zdrowotnej dotyczącego szczepień profilaktycznych dzieci zamieszkałych na terenie gminy Wielowieś przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C na lata 2020-2024.

W 2020 roku został ogłoszony konkurs na realizacje zadania, dotyczącego szczepień profilaktycznych dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Wielowieś przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C. W 2020 roku szczepienia miały obejmować dzieci rocznika 2017. Ze względu na brak ofert na realizację w/w zadania, program w roku 2020 nie został zrealizowany.


program współpracy gminy wielowieś z organizacjami pozarządowymi w roku 2020

W ramach realizacji Uchwały nr XI/94/2019 Rady Gminy Wielowieś z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie uchwalenia "Programu Współpracy Gminy Wielowieś z Organizacjami Pozarządowymi w roku 2020", podjęto działania związane ze wspieraniem realizacji zadań publicznych przez organizacje. Powierzenie do realizacji zadań publicznych odbyło się drodze otwartego konkursu ofert, ogłoszonego przez Wójta gminy Wielowieś w dniu 6 grudnia 2019 r. na wsparcie realizacji zadania publicznego w 2020 roku w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz ochrony i promocji zdrowia.

Na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oferty złożyły 3 kluby sportowe, a mianowicie: LKS "Tęcza" Wielowieś, LKS "Naprzód" Świbie, LKS "Zryw" Radonia. Natomiast na realizację zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia wpłynęła 1 oferta złożona przez: Caritas Diecezji Gliwickiej. Zawarto 3 umowy na realizację zadania publicznego w przedmiocie wspierania kultury fizycznej i sportu oraz 1 umowę na realizację zadania w przedmiocie ochrony zdrowia i promocji zdrowia.

Wykaz udzielonych dotacji celowych w 2020 roku przedstawia się następująco:

  • w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu przyznano łącznie 180.000,00 zł;

  • w zakresie ochrony i promocji zdrowia przyznano łącznie 122.000,00 zł.


Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii gminy wielowieś na 2020 rok

Program został przyjęty do realizacji Uchwałą Nr XII/102/2019 Rady Gminy Wielowieś z dnia 30 grudnia 2019 r. w sprawie zatwierdzenia "Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Wielowieś na 2020 rok". W 2020 roku poniesiono wydatki z budżetu Gminy na ten cel w łącznej wysokości 59.190,13 zł.


Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy wielowieś w 2020 roku

W dniu 12 marca 2020 roku podjęto Uchwałę Nr XIV/132/2020 Rady Gminy Wielowieś w sprawie określenia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wielowieś w 2020 roku. W związku z powyższym, zawarto stosowne umowy na świadczenie usług. Poniesiono koszty wyłapania i umieszczenia w schronisku bezdomnych zwierząt 20.787,00zł; usługi weterynaryjne 1.584,36zł oraz dokarmianie bezdomnych kotów kosztem 207,62 zł.


program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy wielowieś na lata 2020-2030

Uchwałą Nr XVII/167/2020 Rady Gminy Wielowieś z dnia 2 lipca 2020 roku przyjęto ,,Program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Wielowieś na lata 2020 - 2030". Zarządzeniem Wójta Nr 130/2020 z dnia 23 lipca 2020 przyjęto Regulamin udzielania dotacji celowej na realizację budowy przydomowych oczyszczalni ścieków ze środków budżetu Gminy Wielowieś. Uchwałą NR XVII/168/2020 z dnia 2 lipca 2020 roku określono zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.


gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2018-2022

Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr CCV/144/2018 Rady Gminy Wielowieś z dnia 15 lutego 2018 r. w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2018-2022. Na realizację zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w 2020 roku z budżetu Gminy Wielowieś wydatkowano środki w wysokości 8.770,00 zł. Opieką było objętych 8 rodzin (31 osób).


PLAN WYKORZYSTANIA ZASOBU NIERUCHOMOŚCI GMINNYCH

W 2020 roku udostępniano nieruchomości zasobu oraz nabywano nieruchomości do zasobu gminnego zgodnie z planem wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości na lata 2018-2020 przyjętym zarządzeniem Wójta Gminy Wielowieś nr 45/2018 z dnia 15 marca 2018 r. z poźn. zm.


LOKALNY PROGRAM OSŁONOWY "POMOC GMINY W FORMIE DOŻYWIANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W SZKOLE I W PRZEDSZKOLU" NA LATA 2019-2023

Program został przyjęty do realizacji Uchwałą Nr III/12/2018 Rady Gminy Wielowieś z dnia 27 grudnia 2018 r. w sprawie przyjęcia lokalnego programu osłonowego "Pomoc Gminy w formie dożywiania dla dzieci i uczniów w szkole i przedszkolu" na lata 2019-2023. Program realizowany jest ze środków własnych gminy oraz dotacji z budżetu państwa otrzymanej w ramach dofinansowania programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023. W ramach ciepłego posiłku udzielana jest pomoc dzieciom w okresie nauki szkolnej w 3 szkołach podstawowych (wraz z gimnazjum) i w 2 przedszkolach. W ramach programu opłacane są także koszty wyżywienia dzieci z terenu Gminy Wielowieś, uczących się w Zespole Szkół Specjalnych w Pyskowicach. Decyzje w tej sprawie wydawane są przez Ośrodek Pomocy Społecznej na okresy od stycznia do czerwca oraz od września do grudnia danego roku. Pomocą programu rządowego w formie posiłku objęto 41 osób ( dzieci i osoby dorosłe) z 22 rodzin na kwotę: 9.044,90 zł.


PROJEKT NR WND-RPSL.11.01.04-24-03C3/19-003 PT. ROZWÓJ PRZEZ EDUKACJĘ W GMINIE WIELOWIEŚ, REALIZOWANY W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

Okres realizacji projektu to od 17.08.2020r. do 29.07.2022r. W 2020 r. w ramach projektu pn. „Rozwój przez edukację w Gminie Wielowieś" zorganizowano łącznie 120 godzin lekcyjnych. W Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Świbiu odbyły się zajęcia z rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych (4 godz.), zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze (3 godz.) oraz zajęcia rozwijające kompetencje matematyczno-informatyczne (14 godz.). W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wielowsi zrealizowano zajęcia z języka włoskiego (22 godz.), doradztwo edukacyjno-zawodowe (43 godz.), zajęcia dodatkowe z fizyki (10 godz.), zajęcia wyrównawcze z matematyki (16 godz.) oraz prowadzono koło matematyczne (8 godz.). W zakresie doskonalenia zawodowego kadry pedagogicznej przeszkolono dwóch nauczycieli z metody EEG Biofeedback. Dodatkowo zakupiono pomoce dydaktyczne i materiały na łączną kwotę 92.416,07 zł. Łączne wydatki w 2020 roku wyniosły 114.210,66 zł.


program ograniczenia niskiej emisji dla gminy wielowieś na lata 2018-2022

Wykonano aktualizację Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Wielowieś na lata 2018 - 2022. W ramach zaktualizowanego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Wielowieś na lata 2018-2022 uruchomiono możliwość pozyskania dotacji z budżetu Gminy na modernizację źródeł ciepła również w lokalach mieszkalnych.

Udzielono dofinansowania na modernizację źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych na nowe kotły gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, eko-groszek. W 2020 roku wymieniono 41 kotłów . Łączna kwota wykonania niniejszego zadania to 668.968,95 zł, z czego łączna kwota dofinansowania to 218.975, 29 zł. Wykonano także termomodernizację budynku GOK wraz z wymianą kotła węglowego na gazowy.